zveřejněno: 06.03.2018

Začínáme se šátkováním

Říká se, že pokrok nezastavíš. Ačkoliv jde vývoj techniky a vědy stále kupředu, v některých případech je dobré vzít si příklad z časů minulých a nechat se inspirovat svými předky. Tak jako v módě a designu se dnes často vracíme do dob, které už dávno odvál čas a stále častěji používáme výraz „retro“, tak se i dnešní maminky vrací k některým zásadám, postupům a receptům z dob svých babiček a mnohdy ještě starších. Jedním z takových velkých návratů posledních let je i způsob nošení miminek – šátkování. Tento způsob nošení a manipulace s dětmi byl v dávných dobách velmi oblíbený především u indiánských kmenů. Však kdo by neznal scénu z jedné z nejúspěšnějších českých komedií, kde si jeden ze tří tatínků, který měl jen dvě ruce a na starost tři děti, hrál na "indiánskou babičku"? Pokud máte doma malé miminko anebo jste právě v očekávání a uvažujete o tom, zda je i pro Vás a Vaše dítě šátkování vhodné, jistě oceníte pár drobných rad a tipů o tomto způsobu nošení dětí.
Začínáme se šátkováním

Výhody a klady šátkování

Věděli jste, že šátkované děti jsou sebejistější, méně pláčou a jsou více samostatné? Nejenže šátkování vzbuzuje v miminku pocit klidu a bezpečí díky bezprostřední blízkosti rodiče, ale také si šátkované dítě vytvoří s "nosičem" (zpravidla s matkou) důvěrné a hluboké citové pouto. Šátkování také napomáhá motorickému rozvoji dítěte a osvojení biorytmů. Dítě je při správném způsobu šátkování v přirozené a anatomicky nejlepší poloze, navíc slyší zvuky matčina srdce, které zná z dělohy, a proto je klidnější. Další výhodou šátkování je všestranné využití samotného šátku. Šátek lze využít nejen jako nosítko pro Vaše miminko, ale může dobře posloužit jako deka, podložka při přebalování nebo houpací sít‘.

 

Kdy je vhodné začít šátkovat

Čím dříve, tím lépe. Miminka jsou odolná a velmi brzy si přivyknou. Pro čerstvě narozená miminka je šátkování přirozené, protože jsou navyklá na polohu schouleného klubíčka z dělohy. Pro novorozence je nejvhodnější úvaz zvaný "kolébka", který právě tuto schoulenou polohu umožňuje. Pokud jste již byla na kontrole kyčlí se svým miminkem u ortopeda, je vhodné začít používat vertikální úvaz zvaný "kříž s kapsou". V něm je miminko těsně přivinuté k matčině hrudi, přičemž má kulatá zádíčka a kyčle ve správné poloze. Ten to úvaz je vhodný hlavně pro miminka, která častěji ublinkávají a trpí na prdíky, protože si v této poloze nestlačují bříško. Tento úvaz lze volit jako rehabilitační a je mnohem oblíbenější nežli "kolébka". Častou otázkou při tomto úvazu je, zda může miminko ,,sedět“ a nijak mu to neublíží. Ano, může, ale musí mít v šátku schovaná i ramínka alespoň do té doby, než se začne samo posazovat.

 

Co Vás od šátkování odradí

Častým důvodem, proč maminky od šátkování brzy upustí je ten, že miminko při pokusech o uvázání pláče. Ve většině případů pláč Vašeho miminka ale není způsobený tím, že by mu byl v šátku nepříjemně. S největší pravděpodobností jste příčinou právě Vy. Pokud dítě cítí z maminky či tatínka nejistotu nebo nervozitu při uvazování, projeví to právě pláčem. Z počátku je tedy vhodné získat nejprve jistotu při uvazování dostatečným tréninkem. Můžete nejprve trénovat úvazy s panenkou nebo větším plyšákem. Je také vhodné přizvat si k prvním pokusům i pomocníka. Tím získáte na jistotě a budete později při uvazování svého miminka klidní, což se projeví i na jeho klidu. Další metoda vhodná při trénování je zvolit si takové úvazy, které lze připravit bez nutnosti manipulace s dítětem. Například úvazy "kříž s kapsou" a "kolébka v dvojitém kříži" jsou vhodné, protože po vložení miminka do připraveného úvazu máte možnost je dále upravovat a utahovat. Nemusíte tedy předem odhadovat pevnost úvazu ani prostor pro miminko. Své první pokusy o vertikální úvazy si určitě trénujte před zrcadlem, což Vám umožní kontrolovat, jestli jsou kyčličky ve správné poloze a jestli se miminku nebortí páteř do strany.

 

Jak zvolit šátek

S věkem miminka se liší nejen techniky úvazů, ale i materiály používaných šátků. U malých miminek vybíráme šátek podle poddajnosti a jemnosti látky. U větších dětí jsou vhodné šátky s příměsí, které zvyšují jeho nosnost.

 

Tipy, jak si šátkování užít

Pokud chcete, aby se cítilo miminko v šátku spokojeně, dodržujte tyto následující rady:

  • U dětí s dysplazií kyčlí je dobrá konzultace s odborníkem před samotným šátkováním a případné zvolení speciálních úvazů.
  • Vázat pevně. Šátek podpírá páteř miminka. Šátek musí být tedy pořádně utažený. Že je miminko dostatečně pevně uvázané poznáte tak, že když se s miminkem v šátku předkloníte, ono se od Vás neodlepí.
  • Natrénujte si úvazy ještě před tím než, je vyzkoušíte s dítětem.
  • Buďte klidná a trpělivá – Vaše děťátko z Vás nervozitu vycítí.

 

Pokud si přeci jen nebudete ani po několika dnech trénování jistá se správností svých úvazů, doporučuji navštívit kurz šátkování. Dále Vám doporučuji, ještě než začnete se samotným šátkování, abyste si vyhledala informace o tom, pro koho se šátkování nehodí, rady, jak při šátkování správně stát a chodit.

Vnímejte své tělo. Jestliže se po porodu stále ještě necítíte úplně fit a trpíte například bolestmi zad, je vhodné poradit se s lékařem.

Závěrem Vám přeji klidné a spokojené dětičky a hodně zábavy při šátkování.

 

Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více