zveřejněno: 13.10.2017

Vybíráme notebook a mobilní telefon

Mobilní telefon a notebook dnes používá takřka každý z nás, od malých dětí po seniory. Uvažovali jsme nad specifiky výběru mobilního telefonu a notebooku pro rodiče malých dětí a žádná výrazná spojitost v požadavcích na funkce nebo výkon nás nenapadla. Co je však spojuje je nedostatek času k nekonečnému brouzdání a vybírání správného přístroje, a proto jsme sepsali tento krátký průvodce výběrem, který by měl rodičům ušetřit mnoho času při vybírání.
Vybíráme notebook a mobilní telefon

Specifika výběru notebooku a mobilu pro rodiče

Mobilní telefon a notebook dnes používá takřka každý z nás, od malých dětí po seniory. Uvažovali jsme nad specifiky výběru mobilního telefonu a notebooku pro rodiče malých dětí a žádná výrazná spojitost v požadavcích na funkce nebo výkon nás nenapadla. Co je však spojuje je nedostatek času k nekonečnému brouzdání a vybírání správného přístroje, a proto jsme sepsali tento krátký průvodce výběrem, který by měl rodičům ušetřit mnoho času při vybírání.

Jak vybrat mobilní telefon

Při výběru mobilního telefonu, respektive smartphonu, je třeba ujasnit si několik základních otázek. Dobrý začátkem je výběr operačního systému. Vybírat můžete rovnou ze tří adeptů, kteří se jmenují Android, iOS a Windows. Android je nenáročný parťák, který se vám velmi často přizpůsobí a nabízí řadu velmi dostupných aplikací. Má ovšem i své mouchy, často je zbytečně zastaralý a také se ne vždy ubrání malwarové nákaze. Telefony se systémem android mají také větší variabilitu cen, a proto jsou vhodné právě při výběru telefonu pro rodiny s dětmi, protože ne všechny parametry oceníte na úkor ceny v desítkách tisíc. Použitelné smartphony s androidem začínají už na částkách kolem 4000 Kč.Pokud vás nejlevnější telefony zajímají, můžete využít žebříčku nejlepších levných mobilů v různých cenových variacích.

Systém iOS šlape jako hodinky, jelikož je vždy kompatibilní s konkrétním modelem telefonu. Většina uživatelů nezaznamená výraznější zpomalení ani po několikaletém používání. Jeho nevýhody už jsou vám pravděpodobně jasné, tou největší je omezení pouze na produkty firmy Apple. Může být také nákladnější a připojování k PC není vždy hračkou. Telefony s iOS jsou obecně dražší, nejlevnější modely se prodávají za částky kolem 10 tisíc Kč.

Oba systémy nabízí různé stupně ochrany nastavení a plateb v telefonu při používání dítětem. Pokud vše dobře nastavíte, nemůže se vám tedy stát, že by vaše dítě při nevinné hraní hrynevědomky zaplatilo stovky nebo tisíce korun za vylepšení nebo dodělávky.

Pak přichází na řadu vaše požadavky na výkon a vzhled telefonu. Vzhled může být obzvlášť pro maminky to nejdůležitější, po čem se budou ohlížet. Nezbytným krokem je tedy vybrat si velikost telefonu. Velké displeje se skvělým rozlišením jsou ideální pro sledování videí a hraní her, nevýhodou je ale obtížnější manipulace. Co se týče výkonu, základem je zaměřit se na operační paměť RAM a frekvenci procesoru. Operační paměť by měla být alespoň 1 GB.

Kromě operační paměti je součástí telefonu také uživatelská paměť, tedy prostor na ukládání aplikací, fotek, hudby a dalších souborů. Ta by měla mít alespoň 16 GB, náročnější uživatelé ocení i několik desítek GB. Většinou jde zvětšit pomocí SD karty, výjimkou jsou telefony značky Apple. U procesoru platí, že čím vyšší frekvence, tím lépe (telefon rychleji reaguje). Pro rodiče doporučujeme interní paměť 32 GB a více, protože ani nevíte jak, ale po „pár“ videích a fotkách vašich dětí máte v telefonu zabrány desítky GB.

V tomto pro rodiče tedy rozhodně vyhrává Android, kde si můžete paměť zpravidla zvětšit pomocí SD karty. Důležitá bude také výdrž, u té požadujte alespoň jeden celý den při běžném používání. Místo zkoumání technických parametrů je však často lepší využít přehledné porovnání mobilních telefonů a jejich parametrů na portálu Arecenze.

Jak vybrat notebook

Výběr notebooku je na individuálních požadavcích závislý snad ještě více než výběr mobilního telefonu. V první řadě je tedy nutné stanovit si priority a účel, k jakému budete notebook používat. Na práci a časté přenášení jsou ideální lehké modely s dlouhou výdrží, které ale mívají menší paměť a často i slabší výkon. Pro domácí použití a sledování filmů zase bude dobrá varianta s větším displejem a klidně menší výdrží, na hraní her nebo používání náročnějších programů zase oceníte co nejvýkonnější model. Pokud chcete dětem pustit pohádku na notebooku a jít třeba vařit, rozhodně se hodí modely s možností zamknout klávesnici kombinací kláves. O těchto možnostech se dozvíte nejčastěji v popiscích notebooků anebo můžete využít recenze notebooků na zmíněném portále.

Stejně jako u mobilů je třeba vybrat operační systém. Nejběžnější je samozřejmě Windows, zároveň je ale nejnáchylnější k virům a občas se člověk trochu nadře s instalací. S výrobky Apple je neodmyslitelně spjatý MacOS, svižný systém, který je dobře sladěný s hardwarem. Nebude ale vhodný například pro hráče počítačových her. Trochu z jiného soudku jsou potom operační systémy Google Chrome OS a Linux. Google systém je velmi rychlý a jednoduchý, bez internetového připojení s ním ale nic moc nenaděláte. Linux umožňuje nastavení v podstatě na míru, vyžaduje ale trochu pokročilejší znalosti v oblasti IT. Tady konkrétní doporučení pro rodiče nemáme, záleží opravdu na vašich preferencích.

Druhým podstatným kritériem je velikost displeje. Modely s displejem 10“ – 12“ jsou vhodné hlavně na jednoduché kancelářské činnosti a jako notebooky na cestování. Notebooky s displejem 13“ – 14“ jsou vhodné jako pracovní, modely od 15“ oceníte pro domácí použití a nad 17“ jde o velké a těžké modely, určené ke specifické práci nebo hraní her.Zde je opět dobré myslet na to, že pokud chcete, aby se dítě pohodlně dívalo na pohádky na notebooky a přitom ho nemělo příliš v dosahu svých hravých prstíků, bude lepší volit alespoň 15“ displej.

Za výkon notebooku jsou zodpovědné komponenty, jako je procesor, operační paměť RAM, a pevný disk. Jde o nejsložitější část výběru, a proto doporučujeme přečíst si o těchto prvcích trochu detailnější informace. Obecně je dobré volit procesor řady Intel Core i3 a vyšší a operační paměť by měla být alespoň 4 GB. Pevný disk může být HDD nebo SSD. SSD je podstatně rychlejší, ale nabízí zpravidla menší kapacitu. U některých notebooků proto narazíte i na kombinaci obou disků.

Zbývá už jen zmínit další prvky, jako je grafická karta a konektivita notebooku. Grafická karta bude zajímat hlavně hráče počítačových her a profesionály, kteří pracují s grafickými programy. Množství konektorů je také subjektivní, základem je mít alespoň dva USB sloty, 3,5 Audio Jack, a čtečka paměťových karet. Velmi používané je také připojení HDMI. Naopak na ústupu je DVD mechanika, kterou výrobci přidávají stále méně. Pro rodiče doporučujeme rozhodně HDMi pro připojení televize a dostatek USB portů. Protože běžný člověk nemusí rozumět všem technickým údajům, je dobré využít porovnávač notebooků, který za vás vybere ty nejlepší notebooky.

Ne každý používá webkameru a obecně vzato nebývá kvalita rozlišení webkamery nijak valná. Webkameru ale oceníte například při hovorech s babičkami, prababičkami a dalšími členy rodiny, kteří se budou chtít na vaše ratolesti podívat alespoň online.

 

[ komerční sdělení ]
Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více