zveřejněno: 01.03.2018

Šest fází těhotenství očima matky

Každý člověk prožije několik silných okamžiků, které zásadně ovlivní jeho život. Okamžiků, na které nikdy nezapomene. V životě ženy je bezesporu jedním z nejsilnějších okamžiků ten, když se z ní stane máma. Protože jsme lidé různých povah je přirozené, že i různě prožíváme zdánlivě podobné situace. Tak jako v přírodě nenajdete dva naprosto stejné květy, tak se nikdy nenajdou dvě ženy, které by měly stejný průběh porodu nebo těhotenství. I přes to lze v tomto období v životě ženy vypozorovat jisté společné znaky. Lékaři počítají těhotenství na týdny a podle počtu týdnů jej dělí na etapy. Já, jakožto máma sedmiletého chlapce jsem prožila své vlastní etapy. Jak vypadá těhotenství očima matky?
Šest fází těhotenství očima matky

První fáze: Šok

Ať už jste otěhotněla neplánovaně a nečekaně anebo jste po děťátku toužila a každý měsíc počítala své ovulační dny, v obou případech budete při prvním pohledu na pozitivní těhotenský test šokovaná. A nejen při tom prvním, ale většinou i při druhém a třetím.

Druhá fáze: Strach

Když prvotní šok opadne a Vy si konečně uvědomíte, že to není jeden z těch znepokojivě živých snů a jste skutečně těhotná, přijde většinou emoce podobná strachu. Aby taky ne, je před Vámi totiž úkol sdělit tu novinku také budoucímu tatínkovi. Je úplně jedno jak moc Vás partner zbožňuje a jak harmonický vztah máte – je to chlap. Chlapi nesnáší změny. Jakékoliv. špatně se s nimi vyrovnávají. I když náš syn byl velmi chtěný a plánovaný (námi oběma), nikdy nezapomenu na ten vyděšený, zelenobílý obličej manžela, když jsem mu ukázala ty dvě tlusté čáry na těhotenském testu.

Fáze třetí: Zvykání

Tato fáze je nejspíš tou nejpříjemnější. Alespoň já to tak měla. Zvykáte si, že jste těhotná. Okolí na Vás zatím nic nepozná, ještě Vám ani není tolik špatně, hormony se zatím daří držet na uzdě a Vy se můžete věnovat nakupování výbavy, hledání různých kurzů a cvičení pro těhotné. Nepociťujete žádnou větší únavu a omezení, a tak trávíte čas podle toho, co je Vám příjemné, a ne podle toho, co Vám tělo dovolí.

Čtvrtá fáze: Přiznání

Začíná se Vám měnit tělo, pravděpodobně už Vás postihly nevysvětlitelné chutě, máte za sebou první návštěvu u lékaře a dost možná už jste pocítila těhotenskou nevolnost. Záměrně jsem ji nenazvala ,,ranní“. Děťátku je totiž úplně fuk, jestli je ráno nebo večer a nejspíš Vám po žaludku tančí celodenně. Toto je období, kdy svou šťastnou novinku většinou pustíte do světa a mezi příbuzné, abyste se vyhnula nemístným dotazům na to, jestli jste náhodou nepřestala cvičit a nevhodným poznámkám o tom, že v krámě pravděpodobně došla velikost Vašich kalhot. Která těhotná žena alespoň jednou nezaslechla od babičky, maminky či kamarádky větu ,,holka ty ses nám nějak zpravila,,?

Pokud se Vám poštěstí a přijde den bez nevolností a větší únavy, měla byste jej využít pro sebe. Zajděte si na manikúru, ke kadeřníkovi, do kina na film nebo s kamarádkou do cukrárny. Využijte čas, kdy si ještě nepřipadáte jako vzducholoď a udělejte si radost dortíkem nebo nějakým pěkným těhotenským kouskem do skříně.

Fáze pět: Realita

Pravděpodobně až v této fázi si skutečně uvědomíte, že jste opravdu těhotná. Vaše bříško už nevypadá tak, jako když jen trpíte plynatostí (která je mimochodem v tomto období dost častá), ale už je jasně znát Váš požehnaný stav. Nejspíš jste pár kilo přibrala, protože nevolnosti už Vás díky bohu opustily a naplno se projevila těhotenská žravost. Pokud máte za partnera vtipálka, tak jako já, nejspíš dost často vyslechnete nějakou humornou poznámku na to, co všechno a v jakých kombinacích jste schopná sníst. Netrapte se tím, jak vypadáte a kolik toho sníte. Berte to s humorem! Později, až Vás přejde ten hormonový uragán se tomu od srdce zasmějete. Já dodnes bavím své přátele a příbuzné historkou o tom, jak jsem se o půlnoci cpala šunkovou klobásou a vyhnala chudáka manžela v mrazech na 2 km vzdálenou benzínku pro zmrzlinu, abych ji mohla použít místo hořčice. V tomto období byste se měla věnovat především sama sobě. Ještě nebudete tak pohybově omezená, tak si naplánujte nějakou procházku do přírody. Můžete ji spojit s prohlídkou zámku nebo si s partnerem, kamarádkou či jiným doprovodem udělat příjemný piknik v parku. Navštivte cvičení pro těhotné, běžte nakupovat nebo si zaplavat.

Drobné domácí práce Vám stále nebudou dělat problém, ale proč si místo mytí nádobí raději nezalézt třeba do houpací sítě s knížkou? Věřte, že na Vás to špinavé nádobí počká v kuchyni klidně i do večera. Vzpomínám si na svou fázi pět. Toto období mi vyšlo na brzké jaro. Venku bylo nezvykle krásně a já místo abych lenošila na zahradě v houpačce, pomáhala jsem doma s bouráním podlahy. Prasklo nám vodovodní potrubí a byli jsme nuceni rozkopat rok starou, kompletně zrekonstruovanou kuchyni. A protože jsem dost tvrdohlavý člověk, musela jsem přes protesty zúčastněných u těchto prací se sbíječkou asistovat, což se později ukázalo jako pěkná hloupost. Všechen ten hluk, stres a nepořádek zapůsobil pravděpodobně i na prcka, a tak jsem musela po několika dnech navštívit lékaře s tím, že už téměř týden necítím žádné pohyby miminka. Naštěstí se ukázalo, že je mimčo v pořádku, ale za ten strach o dítě mi to instalatérské angažmá rozhodně nestálo. Proto Vám z vlastní zkušenosti kladu na srdce: odpočívejte, relaxujte, dělejte si radost, rozmazlujte se a nechte se rozmazlovat, protože vše, co prožíváte, přenášíte i na ten malý zázrak, který ve Vás roste. Veškerá zdánlivě neodkladná práce může počkat anebo Vám určitě rád pomůže někdo blízký.

Fáze šest: Konečná fáze

Toto období pro mě bylo nejméně příjemné. Ačkoliv jsem netrpěla žádnými závažnějšími projevy těhotenství jako otoky nohou, nespavost, nevolnosti a podobně, připadala jsem si v tomto období jako velryba. Pro představu těm z Vás, které se trápí tím, jak vypadají – měla jsem o 22 kg více než před otěhotněním. V tomto období už se nejspíš nezmůžete na žádnou náročnější pohybovou aktivitu. Tento čas je ideální na výběr jména, motivu pokojíčku, hnízdění (třídění a skládání oblečků pro miminko), uspořádávání dětského pokoje (samozřejmě za pomoci partnera), čtení knih, sledování filmů a připravování se na porod. Toto období pro mě bylo opravdu nepříjemné a nekonečné. Připadala jsem si, že jsem těhotná už několik let. Téměř nic jsem nedokázala bez pomoci. Měla jsem problém i s oblékáním trička nebo ponožek a takovou maličkostí jako je vstát z křesla. V této fázi budete tak unavená, že nebudete mít ani pomyšlení na nějaký generální úklid, a proto hezky z pohodlí gauče zaúkolujte všechny v okolí. Dovolte partnerovi se podílet na všech přípravách, aby se necítil opomenutý.

Užívejte si posledních pár týdnů bez miminka a věnujte je sobě a hlavně partnerovi, protože on se o Vás bude muset brzy dělit s děťátkem. Některé muže může postihnout přechodná, lehká žárlivost, proto pokud Vám to síly dovolí, tak se mu věnujte v této poslední fázi těhotenství o něco více. Připravte mu dobrou večeři, příjemnou koupel, povídejte si s ním a zajímejte se o něj. Věřte nebo ne, ale i pro Vaše muže je těhotenství velmi emočně náročné období zvlášť, jestli s Vámi prožívají všechna vyšetření, návštěvy u lékaře, testy a nákupy. Nejen ženy potřebují vědět, že jsou milované. Řekněte svému partnerovi, co pro Vás znamená a poděkujte mu za pomoc a podporu během těhotenství. V příštích týdnech ho budete potřebovat víc než kdykoli před tím.

 

Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více