zveřejněno: 08.03.2018

Nejhorší slovo v dětském slovníku? ÚKLID

Úklid - pro většinu dětiček sprosté slovo. Otravný výraz spojený s činností, která je dokonale znechutí. S příchodem dítěte do Vašeho života je nutné smířit se s neustálým chaosem v bytě. Říkáte si, kde se tu pořád bere ten nepořádek? Jak je možné, že i když má Vaše dítě obrovský pokoj, proč má potřebu dělat si parkoviště uprostřed kuchyně? Z jakého důvodu je v očích Vašeho drobečka pohovka pro vybudování zoologické zahrady s plyšáky mnohem lepší místo než jeho postýlka? Na to Vám pravděpodobně odpověď nedám, jelikož velká část mé dětské představivost a hravosti už mě opustila, a navíc zastávám názor, že dospělák nemůže nikdy plně rozumět dětskému kouzelnému světu, a proto by své dítě ani neměl omezovat v tom, kde a jak si hrát (pokud tedy zrovna nechce dělat rybníček pro své plastové rybičky v záchodové míse).
Nejhorší slovo v dětském slovníku? ÚKLID

Spojení úklidu a zábavy je první krok k úspěchu

Jako u většiny návyků, které se snažíme svým dětem vštěpovat, je i úklid činnost, které bychom děti měli začít učit od malička. A stejně tak jim být SPRÁVNÝM příkladem. Zdůrazňuji správným, protože je důležité si uvědomit, že pokud nás dítě vidí uklízet a vypozoruje, že jsme u toho znechucení, otrávení, uštvaní a nabručení, kterou část z té činnosti si asi osvojí? Rozhodně mu nepředáte smysl pro pořádek, ale naprosto jistě přijme za svůj právě ten negativní přístup. Řešení je jednoduché: bavte se! Pusťte si hudbu, zpívejte, vystřihněte legrační tanec s koštětem, ať Vaše dítě vidí, že si maminka užívá zábavu a zároveň pracuje. Spojení úklidu a zábavy je první krok k úspěchu. Menší děti tímto trikem lehce ošálíte. Jsou zvědavé, nic si nenechají ujít a musí u všeho být, a hlavně u těch věcí, které jsou buď "zakázané" nebo zábavné. Využijte tuto zvídavost ve jménu uklizeného pokojíčku a máte vyhráno. Když měl můj syn tohle roztomilé, poznávací a napodobující období, vzala jsem ho do hračkářství a nechala ho, aby si vybral svůj vlastní, velmi výkonný vysavač. Čehož jsem po ne zase tak dlouhé době lehce litovala, protože v něm probudil opravdu silný uklízecí pud a mě tím hučením působil časté bolesti hlavy (však to znáte – hlučné hračky jsou ty nejlepší).

Jak motivovat své děti k úklidu?

U větších dětí je motivace k uklízení poněkud složitější. Pokud Vás odrostlejší dítě uvidí, jak se svíjíte do rytmu hudby se smetákem v ruce, pravděpodobně si jen zaťuká na čelo a Vy mu poskytnete dobrou příležitost, aby si z Vás tropilo žertíky. To v očích puberťáka nejspíš jen stoupnete na žebříčku trapnosti o pár stupínků výš a dál si bude nevzrušeně hledět svého. Pokud tedy máte doma dítě, které už oslavilo páté narozeniny, budete potřebovat špetku kreativity, důvtipu a dobrý strategický plán.

Rodiče se zpravidla dělí do dvou skupin podle toho, jaké donucovací prostředky na své děti uplatňují.

  • Mluvčí

Je to ten tip matky, která stojí mezi dveřmi pokoje svého dítěte a vede přinejmenším hodinovou přednášku o tom, jaký neskutečný bordel tam dítě dokázalo udělat. Po úvodní řeči vyjmenuje všechny nedostatky ve vzhledu a uspořádání pokoje a závěrem přidá doporučení, co je potřeba všechno udělat, aby byla se stavem místnosti spokojená. A účinek této taktiky? Nulový! Dítě nejspíš velmi věrohodně předstírá, že celý matčin proslov bedlivě poslouchá. Ve skutečnosti si ale myslí "Tak se klidně vykecej. Nechápu proč mě té přednášky neušetříš a neuklidíš to sama, když tě to tak strašně rozčiluje. Stejně to tak nakonec dopadne".  A má pravdu. Takové matky zpravidla, než aby to dítěti musely několikrát připomínat, raději jdou a uklidí mu samy a podle svého. Tento postup příliš nedoporučuji. Jednak Vaše dítě zleniví, za druhé si toho bezpracně získaného pořádku nebude vážit a brzy tam ten čurbes bude mít znovu, a navíc získá na dojmu, že to tak chodí i v běžném životě – když ho někdo o něco požádá, bude stačit, když dá dostatečně najevo nezájem a on to za něj udělá někdo jiný.

 

  • Pedant

Těžko říci, zda je horší být matka "mluvčí" nebo "pedant". Pedantská matka stejně tak, jako matka "mluvčí"  stojí na prahu pokoje a má svůj úvodní proslov. Nakonec ale místo toho, aby šla a pustila se úklidu sama, vrací se každých deset minut na kontrolu, zda dítě plní zadané úkoly a neodbytně jej popohání. Mezi často používané fráze tohoto tipu donucovacího prostředku patří například: "Uklidíš tu a to hned!". "Až sem příště přijdu, ať tu ten nepořádek není, jinak uvidíš." "Je mi úplně jedno, že si zrovna stavíš lego, ta auta okamžitě uklidíš na své místo." Zpravidla také s oblibou používají výhrůžky tipu: "Budeš mít zaracha pokud si neuklidíš." "Zakážu ti televizi." "Nedostaneš zmrzlinu." A tak dále. Tímto způsobem možná skutečně docílíte, že si Vaše dítě pokoj uklidí, ale bude to dělat s nechutí a odporem, a tedy nejspíš i méně pečlivě.

Jestli jste se v jednom ze zmíněných tipů poznaly, nevěšte hlavu. Jde to i lépe a příjemněji pro všechny zúčastněné.

Vytvořte z uklízení pokojíčku společnou aktivitu

Nejprve je důležité se oprostit od zažitých zvyků - nařizování a příkazů. Nikdo nedělá rád to, co mu někdo nekompromisně přikáže. Zkuste svému dítěti vysvětlit, co by se mohlo stát s jeho hračkami, pokud je večer neuklidí na své místo. Udělejte z uklízení pokojíčku společnou aktivitu. Na mého syna zapůsobilo, když jsem si sedla doprostřed pokojíku na podlahu a začala ho zlehka zpracovávat: "Co kdybychom ti tu trošku poklidili?" Vzali jsme si na pomoc velký traktor s vozíkem, do kterého jsme bagrem převáželi všechny rozházené kostky a traktůrek je potom odvážel do krabice. Plyšová zvířátka jsme naskládali do postýlky, protože kdyby zůstala na podlaze, určitě by se nachladila a pak by celou noc kýchala. "Autíčka zaparkujeme do poličky. Víš přeci, že ti maminka chodí dávat ještě pusinku na dobrou noc a kdybych na ně šlápla, mohla bych ti je rozbít anebo bych se smekla a zranila se". Mašinkám jsme postavili koleje tak, aby končili u poličky a mašiny tak mohly zajet na své místo, potom přišli panáčci legáčci a koleje rozebrali. V každé činnosti, kterou se svými dětmi děláte, lze najít spoustu zábavy. Proč byste si nemohli udělat rodinnou soutěž o medaile v třídění knížek nebo uklízení kostek?

Nechte se vtáhnout do světa hry a neomezené fantazie a uvidíte, že i Vás ten úklid nakonec bude bavit a pro jednou třeba nebudete v noci při cestě do koupelny skučet bolestí, že jste bosou nohou šlápla na zatoulanou kostku lega.

 Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více