zveřejněno: 27.02.2018

Kreativní inspirace: Jarní tvoření s dětmi

Zima končí a jaro pomalu klepe na dveře. Pokud stále ještě máte v oknech vánoční světýlka a sněhové vločky stejně jako já, je nejvyšší čas na výměnu zimní dekorace za jarní. Jestliže nechcete příliš zatížit svou peněženku a jste navíc kreativní a tvořivá duše, je to ideální příležitost, jak strávit čas se svými dětmi a připravit pro sebe i pro ně zábavné odpoledne.
Kreativní inspirace: Jarní tvoření s dětmi

Ukážeme si pár krásných jarních dekorací do oken, na vstupní dveře i do bytu, které nejsou příliš náročné na výrobu a zvládnou je i méně zručné maminky a tatínci. Zapojit do tvoření můžete samozřejmě i své děti, které budou jistě nadšené, že se podílejí na výzdobě domova.

 

Vystřihovánky

Kdo z nás někdy v dětství nevystřihoval sněhové vločky do oken? Vystřihování je pro děti zábavné a je to velmi dobrý trénink jemné motoriky. Tento způsob dekorace není nijak finančně náročný a nabízí neomezené možnosti ve výběru motivů. Internet je plný různých šablon, ze kterých si můžete vybrat podle velikosti obrázku či náročnosti. Fantazii se ovšem meze nekladou, a tak pokud nechcete využít vytištěnou šablonu, můžete si namalovat vlastní.

 

Girlandy

Girlanda je velice hezká dekorace dostupná v mnoha barvách a různých motivech všech ročních období. Tento druh ozdob nepatří mezi ty dražší, nicméně proč si doma nevyrobit vlastní originál?

Na výrobu girlandy budete potřebovat:

nůžky

čtvrtku nebo karton

lepidlo

barevné papíry

nit nebo stuhu

případně i mašle a bavlnku

 

Postup při výrobě girlandy:

Nejprve si z kartonu si vystřihnete šablonu. Podle šablony obkreslíte obrázek několikrát na čtvrtku nebo barevné papíry a vše vystřihnete. Já jsem tento úkol přenechala synkovi a ten zvolil jednoduchý tvar zajíčka, kterého postupně obkreslil na několik různobarevných papírů a vystřihnul. Poté jsme je ozdobili puntíky a proužky z odstřižků jiných barev, a nakonec jim přilepili bambulkové ocásky vyrobené z bavlnky. Návod na výrobu bambulek pomocí vidličky naleznete na internetu. Nakonec zbývá zajíčky rozmístit na stuhu nebo nit pomocí izolepy či tavné pistole. Pro menší děti bude jednodušší namísto zajíce vystřihovat například tvar vejce nebo jednoduchého květu.

 

Jarní věnec na dveře

I obyčejný věnec na dveře může udělat spoustu parády.  Doporučuji použít spíše slaměný, který koupíte kolem 30 Kč. Na polystyrenový se sice snáze aplikují ozdoby, ale slaměný působí svým přírodním vzhledem lépe na pohled. Pokud už máte věneček doma, lze jej ozdobit buď zakoupenými dekoračními předměty (umělá vajíčka, květiny apod.) nebo si můžete ozdobičky vyrobit doma. Já a můj syn jsme na výrobu květin použili pouze barevné papíry a lepidlo. Některé květy jsme vyrobili technikou quiling. Tuto techniku doporučuji spíše pro větší děti, které mají více trpělivosti. Když budete mít dostatek květů, záleží už pouze na Vás, jak je rozmístíte na věneček. Já kromě květů přidala ještě několik zakoupených barevných vajíček a vlastnoručně vyrobeného zajíčka z bambulek.

Na zajíčka budete potřebovat:

vlnu nebo přízi

nůžky

kousek kartonu

jehlu a nit 

 

Postup při výrobě zajíčka:

Nejprve si na karton obkreslete větší hrnek nebo CD disk a do středu nakresleného kruhu namalujte ještě jeden menší (zvolte takovou velikost, aby byl okraj velkého kruhu alespoň 2,5cm od okraje malého). Vystřihněte velké kolečko, poté jej přestihněte v půlce a tím získáte dva stejné půlkruhy s menším půlkruhem uvnitř. Nyní je potřeba ještě vystřihnout vnitřní půlkruhy. Pokud jste postupovali správně, měli byste nyní mít dva stejné díly ve tvaru písmena C o tloušťce cca 2,5 cm. Tyto díly Vám poslouží jako šablona na výrobu bambulek, které jsou základem zajíčka. Nyní si odstřihněte 10 cm bavlnky a vložte ji mezi oba půlkruhy (bude sloužit k utažení hotové bambule), které na sebe přiložíte tak, že se budou překrývat. Další postup už je jednoduchý, vezmete vlnu a začnete ji namotávat kolem obou kartonových dílů. Dbejte na to, abyste vlnu namotávali rovnoměrně, jinak byste měli bambuli zubatou. Čím více vrstev namotáte, tím bude bambule hustší. Pokud se Vám zdá, že máte dost vrstev, namotávání ukončíte tak, že bavlnku, kterou jste vložili mezi oba půlkruhy, pevně utáhnete a svážete. Nyní už stačí namotaná vlákna po okraji velkého půlkruhu postříhat a poté vytáhnout šablonu. Vznikla Vám bambule, kterou je ještě potřeba nůžkami hezky zastřihnout do pěkně tvarované kuličky (odstřižky nevyhazujete, budou se hodit na ozdobení uší zajíce).

Tím jste zvládli výrobu těla zajíčka. Hlavičku vyrobíme stejným způsobem, jen použijeme o něco menší šablonu na bambule.

Když máte obě části těla hotové, přišijte je k sobě nití. Nyní zbývá zajíčkovi vyrobit uši a oči z kartonu nebo čtvrtky a dozdobit je podle fantazie.

Jednoduchá zvířátka

Plato od vajec jako dekorace? Jak se dá upravit obyčejné plato od vajíček, aby z něj byl hezký jarní doplněk? Tuto techniku mi ukázal můj syn, který se ji naučil ve školce. Paní učitelka se jistě nebude zlobit, když se s Vámi o postup výroby podělím. Na jarní zvířátka si připravte papírové plato od vajec nejlépe bílé, na které se bude snáze malovat. Dále potřebujete barevné papíry, lepidlo, tempery nebo vodovky, chlupatý drátek na čištění dýmky a doporučuji igelitový ubrus, protože děti s barvami v ručičkách většinou značí pěkně barevnou spoušť na stole. Z plata vystřihněte jednu špičku, která odděluje jednotlivá vejce a spolu s ní i jeden „kalíšek“, ve kterém vejce sedí. Poté vystřižený dílek nabarvěte. Při výrobě slepičky přilepte na špičku, která je tělíčkem zobák z chlupatého drátku, hřebínek a papírová očka. Do kalíšku posaďte barevné vajíčko a tím je dekorace hotová. Při výrobě zajíčka nabarvíte kalíšek jinou barvou než špičku, bude sloužit jako košík, který nese zajíc na zádech. Poté stačí přidělat papírové uši a tlapky.

 

Živá rostoucí dekorace

Má nejoblíbenější jarní dekorace je ta, která roste a voní. Svou oblíbenou keramickou mísu nebo květináč naplním zeminou a vyseji osení nebo kočičí trávu. Semínka kočičí trávy běžně seženete v každém zahradnictví i na stojanech s výsadbou v supermarketu. Osobně dávám přednost právě kočičí trávě před osením, protože má silná a hustá stébla a její růst můžete pozorovat již během několika dní. Většinou do týdne po výsevu už máte krásnou hustou trávu. Když máte trávu hezky vzrostlou, můžete se pustit do finální úpravy. Lze do ní posadit barevná vajíčka, dekorační ptáčky nebo kuřátka nebo ozdobit větvičkami třešní, zlatého deště či kočičkami.

Zapichovátka

Poslední a nejsnazší způsob, jak si vyzdobit domov a navodit jarní náladu je výroba zapichovátek do květináče. Není potřeba nic víc, než špejle, barevné papíry a lepidlo. Jaké zvolíte tvary i barevné kombinace, záleží čistě na Vaší fantazii. Při výrobě zapichovátek je třeba se řídit jediným pravidlem a to tím, že je nutné vystřihnout motiv vždy dvakrát. Nejprve připevníte špejli na jeden vystřižený tvar a poté přilepíte druhý, čímž se špejle schová mezi obě části a nebude tak místo připevnění vidět.

Závěrem Vám i dětem přeji hodně zábavy, legrace, trpělivosti a spoustu krásných jarních ozdobiček, které Vám zútulní domov a přivítají blížící se jarní prázdniny.

Pokud se rozhodnete nějakou techniku vyzkoušet, budu ráda, když se pochlubíte svými výtvory v komentářích na Facebooku pod tímto článkem :-)

 

Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více