zveřejněno: 11.03.2018

Jak se naučit s dětmi relaxovat?

Dnešní hektická a uspěchaná doba, ve které význam slov odpočinek a relaxace znamenají luxus. Na nás rodiče má tento nekonečný maraton neblahé účinky. Projevují se tak, že jsme podráždění, unavení a bez energie. Dokonce ani během spánku mnohdy nedokážeme pořádně odpočívat.
Jak se naučit s dětmi relaxovat?

Už se Vám stalo, že během noci vstanete a jdete si na lístek napsat nějakou neodkladnou věc, kterou musíte příští den udělat a vzpomněli jste si na ni během usínání? To proto, že i před spaním místo uvolnění a odpočinku přemítáte o tom, co jste během dne všechno nestihli. Já například takhle během noci vstávám a dopisuji si věci na nákupní seznam na druhý den. A to i několikrát za noc. Možná mám jen děravou paměť, ale s největší pravděpodobností se mi to takhle děje, protože během dne nejsem schopná si na pět minut sednout a v klidu promyslet, co všechno budu druhý den potřebovat nakoupit. Většinou to vypadá tak, že běhám po bytě s vysavačem v ruce a tužkou za uchem a nákup sepisuji během dalších dvaceti činností (není divu, že toho vždycky půlku zapomenu).

Dnešní doba představuje neustálý závod s časem, kterého se účastní i naše děti

Životy dnešní populace jsou neustálý závod s časem a bohužel nejen my dospěláci, ale už i naše děti žijí v permanentním stresu a přetížení. „Rychle, pospěš si, jdeme pozdě. To ještě nejsi oblečený? Necourej se. Proč ti to obouvání tak trvá? Zkontroluj si nohy, jestli ti jdou.“ Kolikrát za den pronesete směrem ke svým dětem podobné popoháněcí fráze? Stejně jako většinu návyků, zásad a dovedností předáváte svým dětem, přenášíte na ně i tento hektický styl života. Pro Vaše děti to bude velmi stresující a vyčerpávající. Stres je příčinou různých poruch, krizí, nesoustředěnosti, strachu z neúspěchu. Projevuje se na psychické, ale i fyzické zdatnosti, a dokonce může stát za špatným prospěchem ve škole.

Jestliže nechcete ze svých dětí vychovat nervózní, nevyrovnané a roztěkané jedince, je na čase s tím něco udělat a naučit své děti relaxovat a zklidnit mysl i tělo.

Jak na to?

Nejdříve je nutné si říci, že televize ani tablet či počítač rozhodně nejsou těmi pravými pomocníky. I přesto, že dítě, které posadíte k televizi se zdá být v klidu, protože neběhá, nemluví a nic po Vás nechce, ještě to neznamená, že opravdu odpočívá. Možná nehnutě a zaujatě pozoruje pohádku, nicméně jeho mysl jede na tisíc obrátek (a to není ten pravý způsob odpočinku, kterého chceme docílit). Náš cíl je takový stav, kdy dítě leží nebo sedí v klidu a dokáže uklidnit i svou mysl, zklidnit dech a uvolnit se. Existuje několik různých meditačních či relaxačních metod a cvičení určených právě pro děti. Každé dítě je jiné, a proto se každému může zamlouvat něco jiného. My se dnes s některými technikami seznámíme.

Odpočinek v přírodě

Komu by nepohladila duši a nezklidnila nervy malá procházka v přírodě? Na většinu dospěláků působí krátký pobyt v lese přímo blahodárně. Jste daleko od ruchu, povinností a každodenního stresu. Pozoruje přírodu ve svých barvách, dýcháte čerstvý vzduch a vnímáte vůni lesa. Pohádka, že? A proč by to u dětí mělo být jinak? I Vaše dítě bude rádo, když ho vezmete s sebou do lesa a necháte ho sbírat barevné listí, zajímavě tvarovaný mech anebo rozeznávat stopy zvířátek. Jejich hlavičky si odpočinou od úkolů a povinností a oči uleví od dívání do počítače nebo na televizi. Les a ticho v něm zapůsobí na klid Vašeho dítěte přímo kouzelně.

Relaxace s nejmenšími

Zklidnit ty nejmenší neposedy není vůbec nic snadného. Naštěstí u malých dětí není moc složité je zaujmout. Většina dětiček má rádo vodu a cachtání se v ní, tak proč tuto zábavnou činnost nespojit i s odpočinkem a zklidněním. Napusťte svému drobečkovi vanu a dejte mu tam opravdu hodně pěny do koupele. Tvarujte a odtrhujte chomáčky pěny a nechte své dítě dělat totéž. Můžete do nich foukat, různě je tvarovat, zapojit svou představivost a říkat si, co v nich poznáváte za zvířátka a tvary. Když do koupele přidáte ještě pár kapek levandule – musí být Vaše dítě po takové koupeli naprosto uvolněné a připravené na příjemný spánek.

Jóga

Jóga je nejen součástí zdravého životního stylu, získávání dobré fyzické kondice a cvičení, ale také je výborná k uvědomění si svého těla, klidu a dýchání. Cvičení jógy je pro děti zábavná a nenásilná forma relaxace.

Tak trochu jiné malování

Zapomeňte na štětce a barvy, i když i tato činnosti může být pro mnohé relaxací (pokud tedy nejste maminka, která se právě snaží se zoufalstvím v očích vydrhnout nový kuchyňský stůl, na kterém Vaše dítko tvořilo temperové zátiší s hruškami). Druh malování, který mám na mysli, je o něco čistší. Ideální způsob zklidnění před spaním. Když je Vaše dítko po večeři, vykoupané a v pyžámku, pozvěte ho k sobě do postele anebo si vlezte do té jeho. Požádejte ho, aby si lehlo na bříško, vyhrnulo si tričko a zavřelo oči. Poté mu malujte na zádíčka jednoduché tvary, písmenka, obrázky a nechte jej, aby hádalo, co mu tam malujete. Když této zábavě věnujete alespoň pět minut, bude se Vašemu drobečkovi mnohem lépe usínat, protože bude zklidněný a uvolněný.

Spánek

Ano, ideálním odpočinkem nejen pro děti je spánek. Některé děti dokáží brzy ráno vstát a pak celý den bez problému fungují. Jiné děti si zase s chutí dají po obědě dvacet. Pokud máte doma spáče, stačí mu přečíst krátkou pohádku a máte vyhráno (a mou tichou závist). Náš syn se rozhodně mezi šípkové Růženky zařadit nedá. Večer je k neutahání, ráno vstává kolem šesté, a pak celý den funguje, jako kdybych mu ranní kakao pravidelně řízla naběračkou redbulu. Jediný případ, kdy se poštěstí, že si sám lehne na pohovku a odpočívá je, když na něj leze nějaká nemoc. Pokud můj synek dobrovolně odpočívá, většinou to značí příští dva týdny ve znamení unudlaného nosu a horeček. A tak jsem vymyslela hru, při které odpočívá a ani o tom neví. Být matka znamená mít velkou dávku diplomacie – to není nic nového. Abych tedy mladého pána nalákala na malý odpočinek po celodenním řádění ve školce, přinesla jsem do jeho pokoje deky a prostěradla, košík kolíčků, světelný řetěz na baterie, který by jinak byl ještě o Velikonocích v okně a špagát. „Mami, na co to máš? Co s tím budeš dělat?“ (zvědavou dušičku dítěte to nenechalo v klidu). A protože jsem nechtěla vyložit karty hned, takticky jsem ho napínala. „Ále, nic pro tebe. Ty jsi přeci říkal, že nejsi unavený a že nechceš odpočívat.“ Začala jsem ze špagátu tvořit jakousi sít kolem nábytku a přehazovat přes něj deky a prostěradla, které jsem zajistila kolíčky. Vznikl mi tak celkem velký a pěkný bunkr. Naházela jsem si tam všechny polštáře, které jsem v bytě našla, rozvěsila světýlka a zbývalo už jen vzít si nějakou pěknou knížku (samozřejmě že ne svou vlastní, ale nejlépe tu, kterou má Vaše dítko nejraději). Potom jsem se uložila doprostřed toho svého prostěradlového chrámu a čekala až se dětská zvědavost projeví v plné síle – netrvalo to dlouho. Synek sice ještě chvíli předstíral naprostý nezájem o něco, co se podobá spaní, nakonec se ale stejně na udičku chytil. „Mami, a můžu se dovnitř podívat?“ Přesně na to jsem čekala. „No já ti nevím, tenhle bunkr se jmenuje Lenochrám. Ten, kdo chce jít dovnitř, musí být hezky v klidu. Žádné divoké pohyby, křičení a dokonce ani hlasité prdění – mohlo by to vyvolat zemětřesení a bunkr by se zřítil.“ To úplně stačilo k tomu, aby neodolal a vplul za mnou do Lenochrámu. Společně jsme se pak dobrou půlhodinku váleli na polštářích a četli si pohádky.

Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více