zveřejněno: 05.03.2018

Hygiena u dětí: Boj nebo hra?

Musíte svým dětem několikrát za den připomínat, aby si umyly ruce vždy, když přijdou z venku, před jídlem nebo po použití toalety? Je pro Vaše dítě věta "Jdeme si vyčistit zoubky" výzvou k hodinovému zápasu před umyvadlem? Který rodič nezažil situaci, kdy poslal dítě do koupelny, aby si umylo ručičky a potom nenašel uprostřed vyplavené a dokonale zmáchané koupelny naprosto suché a vodou nedotčené dítě? Pro některé rodiče je vedení svých dětí ke správné hygieně velmi zapeklitý úkol.
Hygiena u dětí: Boj nebo hra?

Nedávno jsem byla při návštěvě u své kamarádky Kačky svědkem velmi humorné (alespoň pro mě) situace. Má krásnou a moc hodnou dvouletou dcerku Anežku. Anežka je taková malá, něžná princeznička. Andílek s velikýma modrýma očima. Dokud nedojde na čištění zubů. V momentě, kdy Anežčiny studánkově modré oči zahlédnou zubní kartáček v maminčině ruce, stane se z ní během vteřinky o něco méně roztomilý rarach. V okamžiku, kdy zahlédla ten štětinatý, mučící nástroj, rozběhla se do svého pokojíku a zabarikádovala se pod postýlkou. Kamarádka jen rezignovaně svěsila ramena a zamumlala spíše pro sebe než pro mě ,"A je to tu. To zase bude cirkus" a odešla za dcerkou do jejího pokoje. Kačka se ani po deseti minutách nevracela. Z dětského pokojíku se ozývaly záhadné, funivé, zvuky, a tak jsem se s velkou dávkou zvědavosti vypravila zjistit původ těch zvuků. Když jsem se objevila na prahu Anežčina pokoje, naskytl se mi pohled na situaci, která byla jako vystřižená z filmu Laurela a Hardyho. Kačka klečela na podlaze, rukama držela dvě malé, bosé nožky a snažila se svou dcerku, která se držela nohy postele jako klíště, vytáhnout z pod postele. Po dalších pěti minutách přetahování to Kačka vzdala. Posadila se vedle postýlky a začala k dcerce něžně promlouvat: "Anežko, bud rozumná holčička. Když si nebudeš čistit zoubky, tak ti zčernají a ostatní děti se tě budou bát. Utečou ti všechny hračky – nikdo si nechce hrát s holčičkou, které nevoní z pusinky. Ani já a táta od tebe nebudeme chtít pusinku na dobrou noc. Stejně jako když máš špinavé ručičky, tak nesaháš na své hračky, protože by onemocněly." Následovalo několik dalších minut přesvědčování a když Kačce došly všechny argumenty, proč by si její dcera měla vyčistit zuby, uchýlila se k výhrůžkám: "Já na tebe zavolám čerta a všechno mu vyžaluju. Nedostaneš už nikdy zmrzlinu ani lízátko. Všechno povím tatínkovi", a tak dále. A pak přišel rozhodující manévr "Seberu ti tvého oslíka na spaní, jestli ihned nevylezeš a nepůjdeš do koupelny". Jak se ukázalo, mělo toto malé varování kouzelný účinek. Anežka přestala pištět, opustila úkryt a poslušně napochodovala do koupelny. "Tak to nebyl zase až takový cirkus" mrkla jsem na Kačku. "Neboj, to ještě není konec" odvětila. Hlodalo ve mně očekávání, co dalšího ještě dokáže dvouletá holčička vymyslet, aby se vyhnula čištění zoubků. Odpověď se dostavila okamžitě. Anežka sice stála v pozoru před umyvadlem, nicméně se ji nejspíš během té chvilky, co ji maminka chystala kartáček a pastu, nějak nepozorovaně podařilo slepit si pusinku ultra pevným lepidlem. At se Kačka snažila jek chtěla, nedařilo se jí donutit dcerku pusinku otevřít. Jak to nakonec dopadlo? Nevím. Po další desítce minut jsem se vypravila k odchodu a toho večera jsem byla nesmírně vděčná, že už má můj syn vyčištěné zuby od tatínka. Tahle příhoda mě přivedla k úvaze o tom, jak vlastně vést děti ke správné hygieně, aby to nepovažovaly za mučení nebo že to mají za trest.

Děti se po rodičích rády opičí

Je potřeba si uvědomit, že jste pro své děti celoživotním vzorem. Děti se rády opičí. Napodobují s oblibou vše, co vidí u dospělých. Pokud občas použijete nějaké to peprnější slůvko, můžete si být naprosto jistí, že ho Vaše dítě pochytí (i kdyby bylo zrovna na prázdninách u babičky) a použije v nejméně vhodnou chvíli – například ve frontě na poště. Jestli máte zálibu ve sladkostech, pravděpodobně ji přenesete i na svou ratolest. Pokud jste spíše zeleninový, sportovně založený tip, je přirozené, že Vaše dítě s Vámi bude tento životní styl sdílet. Stejně tak převezme Vaše hygienické návyky. Je vhodné vést děti k hygieně od ranného dětství a dopřát jim trošku samostatnosti – budou si připadat důležitě. Pořiďte svému dítěti malou stoličku pod umyvadlo, vezměte své dítě na nákup a nechte jej, aby si samo vybralo své vlastní mýdlo, kartáček, pastu na zuby i ručník, který bude jen jeho. To je první krok motivace k tomu, aby se do koupelny těšilo. Pokud bojujete s pravidelným mytím ručiček, mohly by Vašemu dítěti jako motivace posloužit zábavné říkanky.

 

Mydlinková

Šmidli, mydli: já se mydlím!

Koukni, slečno! Koukni, kluku!

Už mám čistou pravou ruku.

 

Šmidli, mydli: já se mydlím!

Koukni, mámo! Koukej, táto!

Venku bylo zase bláto.

 

Šmidli, mydli: já se mydlím!

Koukni, slečno! Koukni, kluku!

Už mám čistou levou ruku.

 

Jedna ruka, druhá ruka: cákaly jak v rybníku.

Mydlily se, umyly se a teď honem do ručníku.

 

Prstíková

To jsou prsty, to jsou dlaně
mýdlo s vodou patří na ně.

A po mýdle dobré jídlo
a po jídle zase mýdlo.

 

Prstíkoví vojáčci

K zemi, vztyk, k zemi, vztyk,
šup vojáci na výcvik!
Když prstový voják cvičí,
skrčí se a zase vztyčí

 

Sestřičky

Byly dvě sestřičky, maličké ručičky.
Vody se nebály, moc rády plavaly.
Měly hodně bratříčků, maličkatých prstíčků
.

 

Ruce

To jsou prsty, to jsou dlaně,

Mýdlo s vodou, patří na ně.

A po mýdle dobré jídlo,

a po jídle zase mýdlo.

 

Umyvadlo se jen třpytí.

Ukaž, jak se umíš mýti.

At se v něm tvé ručičky,

Leskou jak dvě rybičky.

 

Vaše dítě jistě neodolá voňavému mýdlu a pěkné básničce. Básničky můžete použít jako motivaci i při čištění zoubků menších dětí. Ty rády poslouchají verše a rytmické říkanky, proto je básničkou můžete snadno zaujmout a odvést pozornost od rutinní činnosti jako je čištění zubů. Jedno z nejoblíbenějších zoubkových říkadel je:

 

Kartáčkové éro

Nasedáme, odlétáme!

Na kartáček pastu dáme.

 

Éro letí do pusy,

dělat v puse psí kusy.

 

Letí tam a zase zpět,

prohlíží si zubní svět.

 

Trojky, dvojky, jedničky,

špičáky i stoličky.

 

Obkrouží je, zatočí se,

vyletí ven, namočí se.

 

Nasedáme, odlétáme!

Na kartáček vodu dáme.

 

Vypláchneme pusinku,

políbíme maminku.

 

S čištěním zubů větších dětí je to trošku složitější. I když je důležité učit děti samostatnosti, při ústní hygieně to není příliš vhodné, protože tím riskujete méně pečlivosti.

V hlavní roli: Agentka Zoubková!

Můžete dítěti vyčistit zoubky a poté mu dovolit, aby provedlo "kontrolní" čištění samo. Tímto způsobem dítěti neuberete na důležitosti a budete mít jistotu, že má zoubky opravdu čisté. Na mého syna dobře fungovalo čištění zubů formou hry na agenty. Já byla agentka Zoubková, která měla za úkol průzkum země Pusonis a zneškodnění nepřátelských tvorů Kazozubků pomocí zbraně nazvané "štětináč". Syn jako kapitán Kontrolor měl na starost dočištění oblasti Jazykonus, zajmutí skrytých nepřátel v jeskyních nazvaných Mezizubky a vyplavení nebezpečného odpadu ze země Pusonis pomocí vodního děla, které stříkalo speciální směs tzv. Svěžodech (ústní voda).

Fantazii se meze nekladou, a proto si můžete vymyslet vlastní příběh, záchranou misi nebo výpravu podle toho, co má Vaše dítě rádo. Věřím, že se pak Vaše ratolest bude do koupelny hrnout s očekáváním, co dalšího ho na výpravě čeká.

 

Autor článku: Barbora Šebestíková

Registrace
Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku. Přihlásit se
Registrovat profil
Newsletter
61 040
​lidí odebírá náš newsletter s novinkami o slevách
Registrovat newsletter
Baby friendly
Tipy na zajímavá místa, kam s dětmi na dovolenou, víkendový pobyt, celodenní výlet, nebo jen za zábavou a relaxací.

Zde najdete přehledně a pod jednou střechou seznam institucí, které jsou přátelské k dětem - BABY FRIENDLY.
Objevte více